Vodafone FEMTOcell: nem adod magad könnyen?

Itthon az íróasztalom lassan úgy néz ki, mint egy rosszabb elektronikai bazár.

Az elmúlt hetekben erőteljesen ráfeküdtem a Vodafone FEMTOcellák problémájára, egyelőre annyit sikerült elérnem, hogy összesen 3 db ül itt kibelezve az íróasztalomon, bámulván rám mint egy árulóra. Az első, a Sure Signal 2 jelenleg pihenőpályán van, ha az van amit sejtek és hardveresen kilőtték benne a JTAG & Debug lehetőségeket, akkor valószínűleg megy vissza az eBayre.

A második pont a megfelelő verziójú, Sure Signal 1, még hozzá az 1.0-s NYÁK revízió. Természetesen ezt sikerült elrontani, az előző képen látható forrasztás egyik vezetéke elengedett, de maga a forrasztás olyan jól sikerült, hogy az alaplapi réz-szemet is magával hozta a kis aranyos, ezzel csak TXD-vé (azaz egyirányúvá) alakítván a kommunikációt. Próbáltam mindenféle varázsszóval (root <enter> newsys <enter> ping <ipcímem>) tesztelni, hogy hall-e engem, de sajnos nem, szóval valószínűleg kapott egy szoftver-frissítést ami kiiktatta a serial-logint.

A harmadik szintén egy Sure Signal I, a hirdető szerint nem vette olyan régen, és alig volt csatlakoztatva a hálózatra. Felcsillant a remény, hogy ez akkor nem kaphatott szoftver-frissítést. Már már azt hittem, sima az ügy. Meghozta a postás, szétnyitom, belül minden rendben lévőnek tűnik, de hiányzik a HiLo (2G-s modul, melynek szerepe egyszerű: a környező 2G-s adóállomásokkal meghatározza a pozícióját és ezáltal finomhangolja a rádiós részét a femtonak) chip. Gondoltam nem akkora gond ez, a THC szerint amúgy is leforrasztható a HiLo mindenféle következmény nélkül. Összekötvén mindent semmi jel nem volt. Kellemetlen szituáció, százszor is ellenőriztem a kapcsolási rajzot pontosan kimértem multiméterrel is a pineket, és valóban nem stimmelt valami: a FEMTO adó, azaz TXD pinje konstans 3,6V-ot adott, holott a soros kommunikációban egy éppen adó pinen az áram 0,6-3,6V között ugrál folyamatosan! Ezt egyszerűen tesztelheti bárki, pl. egy USB-soros átalakító megfelelő pinjére rácuppanva multiméterrel azonnal látszik, hogy elkezd ugrálni össze vissza a műszer.
Megkérdezvén a berlini srácokat kiderült, hogy a dolog azért nem működik, mert a Vodafone mielőtt kihozta volna a Sure Signal 2-t még gyorsan meg akarta oldani a Sure Signal I-ek biztonsági gondjait, méghozzá a következő módon:
-v1.0 NYÁK: biztonsági szoftver-frissítés a neten át, a soros porton deaktiválja a login-promptot (elméletileg boot üzenetek vannak, de azokat én nem láthatom lévén csak TXD vagyok)
-v1.5 NYÁK: ez a kellemetlen, egy kívülről teljesen ugyanolyan doboz, csak éppen belül már egy újragondolt verzió van, ebből hiányzik a HiLo modul és hardveresen ki van iktatva a JTAG & serial stb.

Így már jól látható, hogy a szituáció egyelőre nem túl rózsás, de nem adom meg magam egykönnyen, addig járom továbbra is az eBayt, amíg nem találok egy soha ki nem nyitott, hálózathoz soha nem csatlakoztatott, több mint egy éves Sure Signal I-t ;-).

Vodafone FEMTOcella: második sebesség

Sokáig nem írtam erről a projektről, pedig nem felejtettem el, csak félreraktam egy kicsit amíg nem jut rá több időm.

Most, hogy vége a vizsgaidőszaknak, és van egy kis szabadidőm azonnal visszatértem a dologra és egy multiméterrel felszerelkezve elkezdtem méregetni a NYÁK-on található, összesen mintegy 30 darab réz-szemet, keresgélvén egy serial-port szerűséget rajtuk. Közben felvettem a kapcsolatot azzal a 3 sráccal, akik a berlini egyetemen kutatják a témát és igen szép eredményről tudtak beszámolni a 2011. októberi Blackhaten (konkrétan mindent feltörtek, amit csak lehetett ezzel az eszközzel -> nice job :D). Ők a francia SFR által használt femtocellába törtek be, majd a rajta futó HTTP-server PUT parancs-feldolgozójában talált hibával szépen remote root-ra törték az eszközt. Egy nagyon szép, részletes és jól megírt blogposzt mutatja be az exploitot.

Én viszont egy másik modellel rendelkezem, a Vodafone Sure Signal II-vel, amelyiknek több jellegzetessége is van:
1. Nem létezik rá egyelőre semmilyen hozzáférés (vagy csakis nem dokumentált)
2. A magyar Vodafone is használja, és “feltörhetetlen szoftverrel rendelkezik” (tavalyi sajtóközlemény a femtocellák biztonságát firtató kérdésekre)

Természetes, hogy ezek után már nagyon is adott a motiváció, hogy sikeresen behatoljak az eszközbe, ám ez egyelőre még nem sikerült. Itthon csak egy multiméterem van, amely nem elég egy serial port felfedezéséhez, ehhez mindenképpen igénybe kell vennem egy egyetemi oszcilloszkópot is. Mivel jelenleg nincs egyetem, ezért a projekt ezen részét addig hanyagolom, amíg újra nem indul a mókuskerék.

Addig viszont sikerült eBay-ről igen nyomott áron szereznem egy Sure Signal I-et, amelynek fő tulajdonsága, hogy a THC már darabokra törte, kb. pontosan olyan szinten, mint a berlini srácok az SFR-féle hardvert.

Első körben tehát ezen a kitaposott ösvényen fogok elindulni, remélhetőleg sikerrel. Amint eredményre jutok, először a Vodafone-nak szólok, hiszen ez teljes mértékben az ő dolguk elsősorban.

Remélem, hamarosan újabb posztot írhatok a témában.